„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” – to hasło trzyletniej kampanii społecznej, promującej profilaktykę raka jelita grubego.

W ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” mieszkańcy województwa pomorskiego mają możliwość wykonania bezpłatnego badania kolonoskopowego.

Z badań w ramach projektu skorzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni aktywni zawodowo:

  • w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego,
  • osoby w przedziale 40-50 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  oraz
  • osoby powyżej dwudziestego roku życia pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.

Do badań nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną bezpłatną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Badania można wykonać w:
Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha przy ul. Jana Pawła II 50 i
Szpitalu M. Kopernika przy ulicy Nowe Ogrody 1-6, a także w Nowej Wsi Rzecznej (k. Starogardu Gdańskiego) w Przychodni Medpharma przy ul. Leśnej 1a oraz
Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie przy ulicy Piechowskiego 36.

Pacjent ma możliwość wyboru placówki, która znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania, co zdecydowanie ułatwi mu skorzystanie z badania.

Aby umówić się na bezpłatne badanie, należy wypełnić formularz na stronie  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.

Przed każdym badaniem kolonoskopowym niezbędne jest spotkanie informacyjno-edukacyjne, podczas którego edukator wyjaśni, na czym będzie polegało badanie i jak się do niego przygotować. Pacjent wypełni ankietę, otrzyma środek przeczyszczający i zostanie ustalony termin badania.

Lista placówek, które oferują spotkanie informacyjno-edukacyjne, znajduje się na stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.

Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Przede wszystkim dlatego, że może uratować życie! Badanie trwa tylko od 15 do 30 minut i pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce i każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Rozwija się on bezobjawowo z łagodnych zmian w obrębie śluzówki jelita, tak zwanych polipów. Rozwój od polipa do raka  trwa najczęściej od 7 do 12 lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Aby badanie przebiegło prawidłowo, obraz był czytelny i miarodajny, ważne jest właściwe przygotowanie się do niego. Warto zadbać przede wszystkim o dietę i zastosować się do poniższych zaleceń:

  • 3 dni przed badaniem należy zrezygnować z pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, truskawek) oraz nasion siemienia lnianego, maku i sezamu (pestki i nasiona zalegają w jelicie i utrudniają badanie).
  • 1 dzień przed badaniem zalecane jest lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie. Można pić w dowolnej ilości herbatę, kawę bez fusów – czarną lub z mlekiem, klarowny sok, kompot, wodę a także zjeść bułkę lub kromkę chleba z masłem, twarożkiem, żółtym serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny czy rybą. Około godziny 13:00 – 15:00 można zjeść zupę (ale nie barszcz czerwony), np. przecedzony bulion. Od godz. 15:00 nie należy jeść żadnych posiłków, natomiast można pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).
  • W dniu planowanej kolonoskopii nie należy jeść żadnych posiłków, można ewentualnie ssać landrynki i do 2 godzin przed badaniem pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).

Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowania się do badania jest oczyszczenie jelita specjalnie stworzonym do tego preparatem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.

Pomimo tego, że kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do jej wykonania. Do najistotniejszych należą: duży tętniak aorty, niedawno przebyty zawał serca, zator płucny, ciężkie zapalenie jelita, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność mechaniczna jelita, a także ciąża (II i III trymestr).

Przed badaniem konieczne jest wypełnienie ankiety dotyczącej aktualnego stanu zdrowia. Zostanie ona uwzględniona przy kwalifikacji do badania. Lekarz przeprowadzający badanie będzie, razie potrzeby i wątpliwości, zadawał pytania dotyczące przebytych chorób, tak aby badanie było bezpieczne dla pacjenta.

Po badaniu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości. Ich natężenie zależy od wrażliwości pacjenta, przebytych zabiegów i operacji w okolicach jamy brzusznej, a także od stopnia trudności badania.

Do najczęściej występujących dolegliwości zaliczamy wzdęcia. Ze względu na wprowadzone do jelita powietrze, po badaniu można odczuwać dyskomfort, uczucie rozpierania, nadmierne oddawanie gazów – to nie jest powikłanie, a jedynie skutek obecności powietrza w jelicie.

Po kolonoskopii zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. W przypadku gdy zostało zastosowane znieczulenie ogólne, nie należy prowadzić samochodu przez najbliższe 24 godziny.

Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. –jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital M. Kopernika, gdzie są wykonywane badania, oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Zachęcamy wszystkich do zadbania o swoje zdrowie i skorzystania z darmowych badań.

 

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.”  – to hasło rozpoczętej w tym roku kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy. Ponad 7 tysięcy mieszkanek pomorza w ciągu najbliższych trzech lat będzie mogła skorzystać z darmowych badań cytologicznych.

Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, umieralność z jego powodu jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

 Z darmowych badań może skorzystać każda kobieta w wieku 25-59 lat, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przy tworzeniu kreacji, do współpracy została zaproszona trójmiejska rysowniczka, Agnieszkę Szczepaniak, pracującą pod pseudonimem PaplaLAla. W ramach 3-letniej kampanii powstanie seria rysunków satyrycznych, które będą w lekki i humorystyczny sposób uświadamiać kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą cytologii.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *