Pomimo tego, że ząbkowanie u niemowląt jest stanem jak najbardziej naturalnym, który nie powinien być źródłem niepokoju rodziców, praktyka pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Sprawdź, jak złagodzić ból podczas ząbkowania.
Pierwsze przebijające się przez dziąsła zęby wywołują niepokój zarówno dzieci, jak i ich opiekunów. A wszystko to ze względu na niekiedy bardzo silne odczucie bólu, które towarzyszy temu procesowi. Aby ulżyć w cierpieniu najmłodszym i pomóc przetrwać ten trudny czas ich rodzicom, warto poznać metody, które pomogą załagodzić ból podczas ząbkowania.
Ząbkowanie u niemowląt i jego objawy
O tym, że dziecko zaczyna ząbkować, można się przekonać na długo przed pojawieniem się przebitego przez dziąsło zęba. Zanim bowiem do tego dojdzie, dziąsła maluszka stają się bardzo wrażliwe. Mogą być zaczerwienione i lekko rozpulchnione. W związku z tym, że zazwyczaj mocno też swędzą, dziecko, aby poradzić sobie z odczuwanym dyskomfortem, zaczyna wkładać do buzi wszystkie napotkane po drodze przedmioty. Pocieranie nimi dziąseł podczas próby gryzienia pozwala bowiem złagodzić odczucie świądu.
Kolejnym charakterystycznym objawem, który wiąże się bezpośrednio ze swędzeniem dziąseł, jest wzmożone ślinienie. Wszystkie te symptomy mogą występować równocześnie lub kolejno po sobie. Zróżnicowany może być także stopień ich nasilenia. Zdarza się, że ząbkowanie u niemowląt przebiega bardzo łagodnie, a poza lekkim rozdrażnieniem właściwie trudno dostrzec u dziecka nasilenie jakichkolwiek innych objawów. Bywa też jednak tak, że oprócz wyżej wymienionych pojawia się także podwyższona temperatura. Również odczucie bólu może być u dzieci bardzo mocno zróżnicowane. W przypadku jego dużego nasilenia maluchowi potrzebna jest nasza pomoc.
Sposoby na bolesne ząbkowanie
Jeśli zauważymy u dziecka pierwsze objawy ząbkowania, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Może się bowiem zdarzyć, że wszystko odbędzie się sprawnie i niemalże bezboleśnie. Ważne, aby w tym czasie zadbać o to, by w otoczeniu malucha znalazły się miękkie i bezpieczne dla niego gryzaki, które będzie mógł wkładać do buzi. W ten sposób pomożemy mu uporać się ze swędzeniem dziąseł.
Jeżeli jednak zaobserwujemy u dziecka rozdrażnienie i wzmożoną płaczliwość połączoną z silnym zaczerwienieniem dziąseł, wówczas możemy mieć pewność, że nasz maluszek odczuwa ból. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dostępne w aptece żele przeznaczone dla dzieci. Stosowane bezpośrednio na dziąsła zmniejszają ich podrażnienie i łagodzą ból, przynosząc dziecku ukojenie. Kiedy jednak maluch zaczyna gorączkować, konieczna może się okazać konsultacja lekarska i zastosowanie środków o działaniu przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym. Bez względu na przebieg ząbkowania wszystkie nieprzyjemne objawy zazwyczaj mijają wraz z wybiciem się ząbków ponad powierzchnię dziąseł. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość.
Kiedy dziecko zacznie marudzić można podać schłodzony w lodówce smoczek.Jeśli maluch nie stawia oporu, warto spróbować masażu dziąseł .