Jak wykonać karmnik dla ptaków?

[REKLAMA]

W trakcie zimy gruba warstwa śniegu zalegająca na ziemi uniemożliwia ptakom znalezienie pożywienia, dlatego wiele osób decyduje się na ich dokarmianie. Oto kilka sposobów na samodzielne wykonanie karmnika.

Karmnik plastikowy

Warto wykorzystać do tego zużytą butelkę po wodzie mineralnej, najlepiej sprawdzi się taka wykonana z mocniejszego plastiku. Potrzebne nam będą jeszcze dwie drewniane łyżki kuchenne, haczyk oraz sznurek. Ok. 5 cm nad dnem butelki należy wyciąć po przeciwnych stronach dwa otwory, jeden centymetr niżej od drugiego. W powstałą szparę wsuwamy łyżkę, jej końcówka powinna znaleźć się w dziurze umieszczonej niżej. To samo robimy 5 cm wyżej. Przez otwór butelki wsypujemy rozdrobniony pokarm, zakręcamy ją, a następnie do wieczka wkręcamy haczyk, który za pomocą sznurka przymocowujemy do drzewa.

Karmnik drewniany

Jeżeli lubimy pomajsterkować, możemy wykonać karmnik drewniany. Będą nam do tego potrzebne jedynie sosnowa listwa oraz sklejka. Na początku ze sklejki wycinamy kwadrat o powierzchni 10 cm2, który posłuży nam jako dno. Następnie, odcinamy odpowiedniej długości kawałki listwy, które przyczepiamy do dna karmnika wzdłuż całego obwodu – dzięki temu ziarna nie będą się wysypywać. Kolejnym etapem jest przycięcie listwy na cztery równe kawałki, które mocujemy prostopadle do karmnika – będą pełnić funkcję podpórek. Dalej, z naszej sklejki wykrajamy dwa identyczne kwadraty, które sklejamy ze sobą pod kątem 120 stopni, można dodatkowo wzmocnić konstrukcję z pomocą sosnowej listwy. Gotowy dach montujemy do pionowych listew i nasz karmnik jest gotowy! Pozostaje jeszcze zaimpregnować drewno, używając w tym celu naturalnych preparatów, aby były odporne na opady atmosferyczne.

Ważne

Więcej inspiracji na modele DIY można znaleźć na stronie wkreceniwdom.com.pl, gdzie dowiemy się jak sprawić, aby karmnik stał się częścią aranżacji naszego ogrodu. Chcąc dokarmiać ptaki, warto dowiedzieć się jaki pokarm jest odpowiedni dla koczujących w naszej okolicy zwierząt. Zamiast suchego chleba, lepiej zainwestować w ziarna zbóż, np. prosa czy pszenicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *