Jak kupować dzieła sztuki w domach aukcyjnych?

[REKLAMA]

Posiadanie kolekcji dzieł sztuki jest marzeniem niejednej osoby. Jednak trzeba przyznać, że nie każdego stać na obrazy, które oczywiście mają swoją cenę. Jednak istnieje też sposób na zakupienie takowych dzieł sztuki w przeróżnych cenach, niejednokrotnie także okazyjnych. Mowa tutaj o domach aukcyjnych.

Czy są domy aukcyjne?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że dom aukcyjny to po prostu miejsce, gdzie prezentowane są dzieła sztuki, a następnie wystawione są do licytacji. Dawniej cieszyły się znacznie większą popularnością, jednak nie oznacza to, że obecnie nie można znaleźć tam nikogo. Wręcz przeciwnie, po prostu z każdym rokiem wracają do łask. Zazwyczaj można spotkać na nich osoby, które doskonale znają się choćby na malarstwie. Renomowane domy aukcyjne dają gwarancję, że sprzedawane dzieła są w pełni oryginałami, a do tego wysokiej jakości. Zatem wydaje się, że najważniejszą kwestią jest tutaj znalezienie miejsca, które cieszy się dużą popularnością, a do tego jest poważane w otoczeniu. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady godnych zaufania osób, które znają się na tym i do tego same odwiedzają domy aukcyjne. Wtedy unikniemy niepotrzebnego ryzyka i będziemy mogli powiększyć naszą kolekcję dzieł sztuki.

Aukcje sztuki – czyli jak kupować w domach aukcyjnych?

Współcześnie zazwyczaj należy znacznie wcześniej zgłosić chęć przystąpienia do aukcji. Najczęściej odbywa się to poprzez zarejestrowanie na określonej stronie internetowej, podanie swoich danych kontaktowych i osobowych. Najlepiej też dokładnie przeczytać regulamin. Coraz częstszą praktyką jest też wysyłanie przez organizatorów aukcji specjalnych katalogów z całą ofertą. Tym samym można dokładnie wiedzieć czego się spodziewać i czy znajduje się na niej dzieło, które szczególnie nas interesuje. Także bardzo często przed aukcją odbywają się specjalne wystawy, które dają nam możliwość przyjrzenia się obrazom z bliska i oceny ich jakości. Niejednokrotnie wystawy mają miejsce nawet kilka dni przed aukcją.

Aukcje dzieł sztuki a rozwój technologi

Warto zdawać sobie sprawę, że poprzez rozwój technologii pojawiły się również inne możliwości zakupu cenionych obrazów. Jak można się domyślić, obecnie dostępne są dzieła sztuki również w Internecie. Tym samym dokonanie zakupu staje się jeszcze szybsze i łatwiejsze. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w rezultacie ten zakup może być znacznie droższy, gdyż trzeba zatroszczyć się również o odpowiednią przesyłkę. Najlepiej, aby posiadała ona również ubezpieczenie i kurier osobiście przywiózł nam zakupiony obraz. W końcu najważniejsze jest to, aby obraz nie stracił na jakości, a do tego pozostał w nienaruszonym stanie. Szczególnie malarstwo współczesne staje się coraz częściej wybierane przez internetowych kupujących. Jednak, jeśli mowa już o aukcjach dzieł sztuki, które odbywają się w sieci, warto zdawać sobie sprawę także z pewnego ryzyka. Chodzi tutaj o to, że nie można na własne oczy zobaczyć obrazu i ocenić jego autentyczności. Dlatego poleca się, aby kupować w takich miejscach tylko, jeśli będziemy całkowicie pewni, że sprzedający jest specjalistą i posiada autentyczne obrazy. W przeciwnym razie lepiej nie ryzykować, gdyż możemy paść ofiarą oszusta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *