Co można robić na Mazurach?

[REKLAMA]

Bardzo wiele osób w okresie wakacyjnym decyduje się na spędzenie swojego urlopu na Mazurach. Słyną one bowiem z tysięcy jezior, dzikich krajobrazów, bogatej flory i fauny, malowniczo położonych miasteczek oraz licznych zabytków architektonicznych. Stanowią znakomity wybór zwłaszcza dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Żeglarstwo jako gwarancja niezapomnianych emocji

Przed wyjazdem na Mazury warto zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować nocleg w hotelu, prywatnym apartamencie lub gospodarstwie agroturystycznym. Najlepiej postawić na obiekt zlokalizowany w centrum regionu (Giżycko, Mrągowo, Orzysz, Mikołajki), tak aby można było stosunkowo łatwo i jednocześnie szybko dotrzeć do poszczególnych atrakcji. Podstawową aktywnością polecaną dla turystów jest oczywiście żeglowanie po majestatycznych jeziorach – np. Śniardwy, Niegocin, Tałty, Ubik Wielki, Szymon czy Buwełno. Jeśli wypoczywamy w gronie rodziny bądź przyjaciół, to koniecznie wynajmijmy jacht wraz z doświadczonym sternikiem. W ten sposób zapewnimy sobie komfortowe przemierzanie szklaków wodnych połączone ze swobodnym podziwianiem pięknej przyrody oraz wprowadzeniem organizmu w stan maksymalnego odprężenia.

Ruch sprzyja zdrowiu

Oprócz żeglarstwa, Mazury oferują jeszcze szereg innych niebanalnych aktywności pod gołym niebem. Doskonałym przykładem są spływy kajakowe organizowane regularnie na rzekach Krutynia, Gołdap, Hańcza, Omulew, Rospuda i Pisa. Trasy wiodą głównie przez dzikie tereny, co przy odrobinie szczęścia daje możliwość dostrzeżenia sarny, jelenia, orła, a nawet łosia. Ogromne znaczenie ma również fakt, że samodzielne wiosłowanie i sterowanie kajakiem prowadzi do wzmocnienia układu sercowo-krążeniowego, rozbudowy mięśni czy poprawy ogólnej kondycji. Innym niezwykle interesującym pomysłem na spędzanie wolnego czasu w trakcie wakacyjnego urlopu jest windsurfing, czyli sport polegający na sunięciu po tafli wody na specjalnej desce z przymocowanym do niej żaglem. Dostarcza on mnóstwo wrażeń, zaspokajając przy okazji naturalną potrzebę adrenaliny. Na uwagę zasługuje ponadto wędkarstwo, nordic walking, lot szybowcem albo paralotnią i przemierzanie lasów ścieżkami rowerowymi.

Coś dla oczu i dla dzieci

Mazury są świetnym wyborem nie tylko dla osób spragnionych sportu, ale także dla wielbicieli zwiedzania ciekawych miejsc związanych bezpośrednio z historią. Warto zobaczyć m.in. pałac w Sztynorcie pochodzący z XV wieku (z ogromnym parkiem obfitującym w stare dęby), renesansowy pałac w Drogoszach, charakterystyczną piramidę w Rapie (pełniącą rolę mauzoleum), Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdującą się w Świętej Lipce, wysokie mosty kolejowe w Stańczykach (przypominające do złudzenia rzymskie akwedukty), zamek krzyżacki w Kętrzynie, pruską twierdzę Boyen, kwaterę główną Hitlera zwaną „Wilczym Szańcem”, Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie oraz skansen w Olsztynku. W przypadku wypoczywania z małymi dziećmi zaleca się natomiast udanie do parku miniatur (tzw. Mazurolandii), parku wodnego w Wilkasach, Planetarium w Olsztynie, rezerwatu żubrów lub Zoo Safari nieopodal Giżycka.

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *