5 najważniejszych rzeczy o kasie fiskalnej

[REKLAMA]

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma większość przedsiębiorców. Jeżeli się tu znaleźliście, z pewnością należycie do tej grupy. Warto więc znać rodzaje kas rejestrujących, ale również czynniki i parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze.

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Tak więc kasa fiskalna jest obowiązkowa dla każdego podatnika, który swoje towary sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom. Ważne są też obroty, które dla obowiązku posiadania kas muszą przekraczać 20 000 zł. Dodatkowo istnieje wiele odstępstw od tej zasady, dlatego niezależnie od obrotów kasy fiskalne powinny mieć również warsztaty samochodowe, wulkanizacyjne, dentyści, lekarze, biura rachunkowe, prawnicy, fryzjerzy czy firmy gastronomiczne.

Pamiętaj, że kopie wydawanych paragonów musisz przechowywać przez minimum 5 lat, co tyczy się również generowanych raportów dziennych, miesięcznych i rocznych. Ten artykuł zawiera też wszystko o kasie fiskalnej z punktu widzenia jej wyboru. Od razu dodajmy, że przy zakupie kasy fiskalnej możesz liczyć na zwrot wydatków, nawet do 90% ceny netto kasy, ale w kwocie nie większej niż 700 zł.

Rodzaje kas fiskalnych

W pierwszej kolejności odnieśmy się do rodzaju kas fiskalnych, dzielonych ze względu ich funkcjonalność i wynikające z zastosowania. Tak więc wyróżniamy:

  • Kasy ERC(Electronic Cash Register) — proste kasy o niewielkiej możliwości rozbudowy, z aplikacjami zainstalowanymi przez producenta urządzenia. Zalicza się do nich kasy mobilne, jednostanowiskowe czy systemowe.
  • Kasy POS(Electronic Point Of Sale) — z monitorem na wyposażeniu, komputerem, klawiaturą, drukarką fiskalną oraz licznymi urządzeniami peryferyjnymi, (np. czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych, waga, terminal płatniczy).

Parametry kas fiskalnych

Wybierając kasę fiskalną, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Tu ważne są jej parametry, a w tym:

  • Rozmiary rolek — termiczne, offsetowe lub chemiczne, aczkolwiek wszystkie kasy wykorzystują rolki termiczne. Rolki są różne pod kątem szerokości i długości (np. 28 mm/18 m).
  • Szybkość druku — im szybciej, tym lepiej. Tańsze kasy fiskalne drukują z prędkością 10 linii na sekundę, droższe nawet 40 linii/sekundę.
  • Baza towarowa PLU(ang. price look-up unit) — ilość pozycji, które można zapisać w pamięci kasy. W tańszych modelach to z reguły 3-7 tys. pozycji, w droższych nawet 60 000, a w kasach POS ilość jest nieograniczona.
  • Nazwa towaru — liczba znaków, które można wykorzystać na zapis nazwy towaru, z reguły to od 18 do 40 znaków.

Kasa z kopią elektroniczną (EJ)

Optymalne są kasy z kopią elektroniczną. Wówczas replika paragonu wydawanego dla klienta jest zapisywana w pamięci cyfrowej urządzenia. To ciekawa opcja, która pozwala na oszczędność i łatwiejsze przechowywanie danych. Takie kasy są też trwalsze i mają mniejsze gabaryty.

Najlepsi producenci kas fiskalnych

W końcu warto zwrócić uwagę na producentów kas fiskalnych. Najlepiej, kiedy to produkt od renomowanej firmy na rynku. Do najpopularniejszych marek kas fiskalnych należą m.in. ELCOM, Elzab, NOVITUS czy POSNET.

A więc, jaką kasę Wy wybieracie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *