Czy można uniknąć rozstępów po ciąży?

[REKLAMA]

Każda młoda mama powinna dbać o siebie i swój wygląd. Jej ciało bardzo się zmienia, dlatego warto pamiętać o podstawowych zabiegach. Rozstępy pojawiają się u większości ciężarnych lub kobiet, które rodziły. Czy można ich uniknąć lub pozbyć się? Jak chronić skórę przed powstawaniem tych szpecących blizn?

Jak powstają rozstępy?

Zwykle pojawiają się one u osób, które gwałtownie tyją lub chudną. Dlatego też kobiety w ciąży są szczególnie narażone na powstawanie rozstępów i często nie mogą im zapobiec. Blizny pojawiają się na skutek osłabienia włókien kolagenowych, które pękają. Niestety, rozstępy to zwykle skłonność genetyczna. Oznacza to, że można stosować nawet najdroższe kosmetyki na rozstępy, a te i tak się pojawią, jeśli taka jest tendencja. Zdarzają się również osoby, które nie borykają się z tym problemem i nie muszą szczególnie o siebie dbać w tym zakresie.

Na początku rozstępy są czerwone i dość mocno widoczne. Z czasem bledną, jednak pozostają na zawsze. Na szczęście, na rozstępy można z powodzeniem stosować laser, który skutecznie usuwa je na zawsze. Jest to obecnie jedyna znana metoda na pozbycie się tych podłużnych blizn.

Na rozstępy – jakie kosmetyki są najlepsze?

Chcąc zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów w trakcie ciąży i po porodzie, trzeba przede wszystkim nawilżać skórę i dostarczać jej cennych składników odżywczych. Nieocenione są balsamy do ciała oraz kremy zawierające oleje roślinne, które doskonale nawilżają i wzmacniają skórę. Warunkiem ich skuteczności jest jednak systematyczne stosowanie – najlepiej dwa razy w ciągu dnia. Kosmetyk należy nakładać na skórę, wykonując przy tym jej masaż.

Poza balsamami, bardzo ważną rolę pełnią też peelingi i masaże przy pomocy szczotki lub specjalnej rękawicy. Z początku takie zabiegi są dość nieprzyjemne, jednak pozwalają na pobudzenie krążenia krwi oraz pozbycie się martwego naskórka. Nie tylko skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, ale również wchłania szybciej zastosowane kosmetyki.

Na pewno nie zaleca się nadmiernego wysuszania skóry, na przykład przy pomocy gorących kąpieli. Na skórę znacznie lepiej działa chłodna woda. Można też pokusić się o nagłe zmiany temperatury podczas prysznica, ponieważ te bardzo korzystnie wpłyną również na kwestie krążenia.

Czy dieta ma znaczenie?

Jesteśmy tym, co zjadamy. Wygląd naszej skóry i jej stan zdrowia w dużej mierze uzależnione są właśnie od naszej diety. Powinna być bogata w oleje roślinne, na przykład z pestek dyni, awokado, czy kokosa. Te można też nakładać bezpośrednio na skórę w celu jej nawilżenia. Poza tym, należy odżywiać się zdrowo, co zalecane jest zawsze kobietom spodziewającym się dziecka. Na wygląd skóry negatywnie wpływa picie dużych ilości mocnej kawy, czy czarnej herbaty. Z wiadomych względów ciężarne muszą też unikać alkoholu i tytoniu, co ma zbawienny wpływ na wygląd i kondycję skóry i może przyczynić się do nie powstawania rozstępów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *