Ciągniki rolnicze krajowej marki Ursus wciąż są powszechnie stosowane i doceniane na polskich wsiach. Pracują zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach rolnych, przy czym zdecydowanie najwięcej jest modeli C-330 i C-360. Służą one zwykle u rolników, którzy posiadają od kilku do kilkunastu hektarów ziemi. Zdarza się jednak, że wykorzystywane są też przez gospodarzy mających kilkadziesiąt lub wręcz kilkaset hektarów, a wykorzystywane są tam zwykle jako niezawodne maszyny pomocnicze. Przekonaj się, dlaczego te dwa najpopularniejsze modele Ursus cieszą się niesłabnącą popularnością.
Prostota konstrukcji
Przede wszystkim modele C-330 i C-360 wyróżniają się bardzo prostą konstrukcją. Nie ma w nich właściwie żadnej elektroniki, jeżeli rolnik nie zdecydował się zainstalować radia w kabinie. Ma to swoje niepodważalne zalety, z których najważniejszą jest bezawaryjność. W tych maszynach po prostu nie ma się co zepsuć, a nawet gdy jakaś usterka wystąpi, można ją usunąć własnymi rękami w krótkim czasie. Dodatkowo części zamienne są bardzo szeroko dostępne i przede wszystkim — wyjątkowo tanie. Co prawda niektórych podzespołów nie można już kupić w oryginale, jednak w internetowym sklepie rolniczym znajdziemy ich zamienniki, których jakość jest do oryginałów zbliżona (lub nawet je przewyższa ze względu na unowocześniony proces produkcji). Ursus zadbał o to, żeby traktory były możliwie najbardziej przyjazne dla użytkownika. Wspomnieć tu można choćby fakt zastosowania czterech niezależnych głowic w silniku C-360, co znacznie ułatwia naprawę w sytuacji uszkodzenia uszczelki pod jedną z nich.
Łatwa obsługa
Standardowa obsługa ciągników Ursus C-330 i C-360 sprowadza się do sprawdzenia ilości oleju w silniku oraz wody bądź płynu w układzie chłodzenia. Raz na kilka tygodni warto skontrolować poziom oleju w skrzyni biegów, a także w zwolnicach. Oprócz tego pozostaje pilnować, aby temperatura silnika zawsze była w normie i praktycznie można zapomnieć o awariach. Jeżeli chodzi o coroczny serwis, to tu również właściciele Ursusów mają ułatwione zadanie. Właściwie wszystkie kluczowe elementy, takie jak korki spustowe i wlewowe olejów, obudowy filtrów olejowych oraz paliwowych, są dostępne na wierzchu. Nie ma konieczności rozkręcania osłon, wymontowywania różnych podzespołów po drodze, jak to niejednokrotnie ma miejsce w nowoczesnych traktorach.
Szybkie naprawy
Łatwy dostęp do poszczególnych elementów konstrukcyjnych ciągnika ma też niebagatelne znaczenie w momencie, gdy dojdzie do jakiejś awarii. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia podzespołami w C-330 i C-360 są rozruszniki starego typu oraz prądnice. Czasami zdarza się również awaria stacyjki, pompy cieczy chłodzącej lub wycieki wody/płynu z tego układu. W przypadku Ursusa C-360 może zdarzyć się też urwanie cięgna łączącego pedał sprzęgła z łapą wysprzęglika. Naprawy wszystkich tych usterek można wykonać bardzo szybko, dzięki umieszczeniu tych kluczowych komponentów w łatwo dostępnych miejscach. Najdłużej zajmie wymiana pompy wody, z uwagi na konieczność demontażu maski oraz chłodnicy z jej wentylatorem. Łatwość napraw i możliwość ich wykonywania za pomocą prostego kompletu narzędzi to również jedna z wielkich zalet starych traktorów Ursusa.