Zimowe opony bieżnikowane — czy to ma sens?

[REKLAMA]

Wielokrotnie za opony zimowe zapłacić trzeba ponad tysiąc złotych. W związku z tym wielu właścicieli nie decyduje się na ich zakup, korzystając z opon całorocznych lub też zimą poruszając się na ogumieniu letnim. Inni dla oszczędności stawiają na opony zimowe bieżnikowane. Czy zakup takiego ogumienia ma sens?

Co trzeba wiedzieć o oponach bieżnikowanych?

Zimowe opony bieżnikowane cenione są przede wszystkim za niższą cenę. Niemniej jednak takie ogumienie ma również i swoje złe strony, o których wielu kierowców nie wie. Co należy wiedzieć o oponach bieżnikowanych?

Najważniejsze, że bieżnik takiej opony jest tylko kopią bieżnika stosowanego przed kilkoma laty. Już to powinno dać wiele do myślenia. Oznacza to bowiem, że takie ogumienie nigdy nie jest w stu procentach nowe. Bieżnik jest w nich nakładany na tak zwany karkas używanej opony, a nową mieszanką zastępuje się jedynie około 30 procent zużytej masy takiego ogumienia. Jeżeli w czasie eksploatacji takiej opony pozostała jej część nie była właściwie użytkowana, zachodzi ryzyko, że będzie ona znacznie mniej wytrzymała, aniżeli opona fabrycznie nowa. Oczywiście opony takie przechodzą wiele testów, których zadaniem jest wykluczenie ich wad produkcyjnych, ale pewne ryzyko istnieje.

Zalety opon bieżnikowanych

Wymiana opon na zimowe ogumienie bieżnikowane ma też swoje zalety, o których po części już wspominaliśmy. Jedną z nich jest cena. Poza tym wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji. Redukuje też zagrożenie aquaplaningiem. Wszystko dlatego, że zastosowano w nich znacznie głębszy bieżnik, aniżeli ma to miejsce w przypadku zwykłych opon sezonowych. Dodatkowo produkcja takiego ogumienia jest procesem znacznie bardziej ekologicznym niż przy produkcji opon fabrycznie nowych.

Co sprawdzić przed zakupem zimowych opon bieżnikowanych?

Jako że wielu kierowców jest zdecydowanych na zakup zimowych opon bieżnikowanych, przed ich nabyciem uwagę należy zwrócić na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim dobrać trzeba odpowiedni wzór bieżnika do dróg, po których kierowca porusza się najczęściej. Ważna jest też sama jakość mieszanki gumowej, z której takie ogumienie jest wykonane. Oczywiste jest, że w przypadku opon bieżnikowanych, z pewnością nie będzie to taka guma, jaką wykorzystuje się przy produkcji opon fabrycznie nowych.

Dlatego każdy kierowca, który nabywa takie opony, musi zdawać sobie sprawę z zalet i wad takich opon. Zdecydowani większych problemów z ich nabyciem mieć nie będą. W drodze oszczędności warto przede wszystkim zwrócić uwagę na serwisy aukcyjne, gdzie wybór takich opon jest przeogromny, a dodatkowo są one dostępne w konkurencyjnej cenie. Doskonałym przykładem serwisu, gdzie można nabyć takie opony, jest portal Allegro, gdzie opony oferowane są przez sprzedawców prywatnych oraz firmy profesjonalnie zajmujące się bieżnikowaniem, korzystając przy tym z nowoczesnych technologii. Jest to gwarancja, że taka opona będzie wytrzymalsza i posłuży kierowcy zdecydowanemu na zakup znacznie dłużej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *