Podróż dla seniora — o czym pamiętać przed wyjazdem?

[REKLAMA]

Osoby starsze najczęściej potrzebują odpowiedniego planowania, dzięki temu czują się bezpiecznie, wiedzą, że o niczym ważnym nie zapomną. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i ustalić listę rzeczy niezbędnych do zrobienia i spakowania przed wyjazdem, by podróż przebiegła bezproblemowo i była pozbawiona trosk życia codziennego. Poza bagażem należy też zadbać o bezpieczeństwo seniora, na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom możemy to zrobić bez większego problemu. O czym warto pamiętać podczas podróży seniorów?

Bezpieczne wakacje dla seniora

Na szczęście czasy, kiedy osoby starsze po zakończeniu życia zawodowego cały swój czas poświęcały zajmowaniu się wnukami, minęły bezpowrotnie. Współcześni emeryci mimo swoich dolegliwości to najczęściej ludzie, którzy mają jeszcze ochotę zobaczyć kawałek świata, poczuć ekscytację w podróży. 

Żeby jednak wszystko przebiegło bez przeszkód, podróżowanie osób starszych należy odpowiednio zaplanować, najlepiej w tym celu sprawdza się skorzystanie z usług biura podróży. Bez względu na to, czy chodzi o wycieczki dla seniorów zagraniczne, czy też wycieczki po Polsce dla emerytów, tylko ich odpowiedni harmonogram zapewni osobom starszym komfort. 

Rozkład dnia podczas wyjazdu powinien być dostosowany do stanu zdrowia i możliwości emeryta, dlatego warto korzystać z ofert kierowanych wyłącznie do tej grupy docelowej. Osoby starsze mają inne potrzeby, a także inne możliwości fizyczne niż osoby młodsze, interesują się też innymi aspektami zwiedzania, co jest zupełnie naturalne. Propozycje wyjazdów dla seniorów tworzone są zgodnie z tymi założeniami, tak by zadowolić każdego uczestnika wycieczki.

Na co zwrócić uwagę podróżując na emeryturze? 

Strona zdrowotna powinna być zawsze na pierwszym miejscu, także podczas wyjazdu, warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży, takie, które zapewni w razie potrzeby dostęp do opieki medycznej, bez obawy o koszty. Dobrze sprawdzić w biurze podróży warunki, na jakich jest ubezpieczona grupa. Chociaż opieka zdrowotna jest w naszym kraju bezpłatna, warto wykorzystać fakt ubezpieczenia grupowego i uzyskać odszkodowanie w razie jakiegokolwiek wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że warunki ubezpieczenia nie obejmują często różnych obszarów naszego zdrowia. Jeśli chorujemy na choroby przewlekłe czy grozi nam zawał serca, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie i skorzystać z niego w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

O dobre ubezpieczenie należy zadbać przede wszystkim, kiedy planowane są wycieczki zagraniczne dla seniorów. W takiej sytuacji wskazane jest także, by w lokalnym oddziale NFZ wyrobić sobie kartę ubezpieczenia, która obowiązuje na terenie Unii Europejskiej – EKUZ. Wydanie jej jest bezpłatne, jednak czas oczekiwania na dokument może wynieść kilka, a nawet kilkanaście dni, dlatego powinniśmy pomyśleć o tym wcześniej. Wybierając się na zagraniczną podróż, warto również pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu.

Należy pamiętać, że karta EKUZ działa na zasadach obowiązujących w kraju, w którym przebywamy, dlatego najlepiej dokupić do niej ubezpieczenie, które obejmuje czynności medyczne poza granicami naszego kraju. W ten sposób nawet jeżeli będziemy mieć pecha i przydarzy nam się niespodziewane zdarzenie losowe, będziemy zabezpieczeni finansowo – ubezpieczenie pokryje koszty przebywania w szpitalu, a niektóre warianty zapewniają nawet zwrot kosztów za leki.

Tak ważna torba

Kiedy wybieramy się na wycieczki objazdowe dla emerytów, będziemy często zmieniać miejsce pobytu, najlepiej ograniczyć ilość bagażu do minimum. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z klasycznej torby — idealnie sprawdzi się tu plecak i walizka na kółkach. 

Takie rozwiązanie ograniczy do minimum konieczność dźwigania, dzięki czemu codzienne przemieszczenie się do hotelu nie będzie problematyczne. Dodatkowo sztywna walizka umożliwia przetransportowanie rzeczy bezpieczniej – nawet układanie jednej torby na drugiej w bagażniku autokaru nie powinno zaszkodzić zawartości.

Lokalizacja dla bezpieczeństwa

Nie każdy z nas, bez względu na wiek ma dobrą orientację w terenie, niestety dodatkowo wraz z upływem lat nieustająco się ona pogarsza. Odłączenie się od grupy nawet na chwile często skutkuje zagubieniem, warto więc wyposażyć seniora w aplikację, czy zegarek, który umożliwi jego szybkie odnalezienie w razie potrzeby. Takie rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa osobie starszej, jak i tym członkom rodziny, którzy pozostają w domu.

Leki niezbędne od zaraz!

Nawet wybierając się na jednodniowe wycieczki dla seniora, warto zabrać ze sobą najpotrzebniejsze leki. Jeżeli chorujemy przewlekle na poważniejsze schorzenia, warto o tym fakcie poinformować przewodnika, czy innego współuczestnika wyjazdu. 

Warto ich poinstruować, co należy zrobić, kiedy poczujemy się gorzej – który lek może nam w takiej sytuacji pomóc i gdzie go trzymamy. Takie postępowanie sprawdza się przy naprawdę wielu schorzeniach np. cukrzycy, astmie, czy chorobach serca. Przy podobnych dolegliwościach należy też mieć przy sobie zawsze najważniejszą dokumentację medyczną, która w razie potrzeby usprawni świadczenie usług medycznych przez personel.

Podróżne ABC

Kiedy wybieramy się na wycieczki zagraniczne dla emerytów, czy też wyjazdy wewnątrz kraju warto mieć ze sobą nie tylko leki, które przyjmujemy przewlekle. Najlepiej zabezpieczyć się także na wypadek przeziębienia, skaleczenia, czy bólu głowy. W podróżnej apteczce powinny więc zawsze  się znaleźć:

  • plastry,
  • środki przeciwbólowe,
  • lek na przeziębienie,
  • środek antybakteryjny,
  • leki przeciwbiegunkowe, 
  • preparat na oparzenia,
  • krem z wysokim filtrem.

Oczywiście zawartość każdej apteczki powinna być dostosowana do kierunku podróży. Jeżeli wybieramy się nad jeziora, warto zabrać np. preparat przeciw komarom, podróżując w rejony chłodne, krem z filtrem zamieniamy na kosmetyk chroniący skórę zimą.

Biuro turystyczne dla seniora — wybierz odpowiednią wycieczkę

Wycieczki po Polsce dla seniorów są bardzo atrakcyjne, zapewniają wiele wrażeń, a do tego mieszczą się w budżecie przeciętnego emeryta. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że osoby starsze nie muszą ściśle trzymać się terminów wakacji, ferii, czy innych dni wolnych od nauki i świąt. 

Podróżowanie poza wysokim sezonem, jest dla osób starszych przyjemniejsze, ponieważ nawet w obleganych normalnie kurortach, nie jest tłoczno, a do tego wyjazd jest zdecydowanie tańszy.

Wiele lat doświadczenia i setki organizowanych wyjazdów pozwoliły nam stworzyć ofertę szytą na miarę potrzeb każdego uczestnika wyjazdu. Wycieczka dla seniora  to wspaniały pomysł na prezent z okazji rocznicy ślubu, urodzin, czy innej ważnej okazji. Szukasz taniej wycieczki dla seniora? Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem Wigra, pomożemy wybrać najlepszą ofertę!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *