Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dziennie spożywać minimum 5 porcji warzyw i owoców. Oznacza to, że w codziennym jadłospisie powinno znaleźć się miejsce dla co najmniej 400g warzyw. Tymczasem z badania Millward Brown wynika, że do zaleceń WHO stosuje się tylko 7% naszych rodaków. Jeśli jesteś w tej grupie lub też chcesz zwiększyć ilość zjadanych codziennie warzyw, poznaj kiełkownice. Dzięki niej szybko i łatwo wyhodujesz ekologiczne warzywa, wzbogacające codzienną dietę. Zobacz, na czym polega domowa hodowla kiełków i sprawdź skąd wziąć nasiona do kiełkowania.
Czym są kiełki?
Kiełki są najmłodszą możliwą formą roślin. Wyrastają one z obecnych jeszcze w podłożu nasion. Ich największą zaletą jest to, że pełne są witamin, minerałów i białek (w tym enzymów). Ich skład jest znacznie bogatszy w cenne dla organizmu składniki odżywcze niż dojrzałych warzyw czy suchych nasion. Jeśli więc chce się zdrowo odżywiać, kiełki powinny obowiązkowo znaleźć się w codziennej diecie. Można je dodawać do sałatek, kanapek, zup czy dań głównych, a także chrupać jako zdrową przekąskę w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpią one dojrzałych warzyw, a najedzenie się nimi jest niemożliwe.
Gdzie kupić kiełki?
Moda na zdrowe odżywianie sprawiła, że kiełki są produktem ogólnodostępnym. Kupić można je w większych supermarketach, a nawet w sklepach osiedlowych. Szeroki wybór oferują też sklepy ze zdrową żywnością. Najlepsze kiełki to jednak te wyhodowane samodzielnie. Domowa hodowla kiełków jest gwarancją, że nasiona będą wzrastać w najlepszych możliwych warunkach -zostanie im zapewniony odpowiedni dostęp do światła, właściwą ilość wody, będą chronione przed zanieczyszczeniem i zmianami temperatury.
Domowa hodowla kiełków – jak ją zacząć?
Wiele osób ma obawy przed domową hodowlą kiełków. Zaniepokojenie wywołuje to, że uprawa pochłania wiele czasu i energii, a efekty będą mizerne. W rzeczywistości jednak samodzielna hodowla kiełków jest bardzo prosta i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności czy wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem do założenia domowej hodowli jest zakup odpowiednich nasion do kiełkowania. Dostępne są one w sklepach ze zdrową żywnością. Najlepiej zamówić je online – wybór wtedy jest największy. W sklepie internetowym z żywnością ekologiczną PolBioEco dostępne są najpopularniejsze nasiona do kiełkowania. Bez problemu wybierzesz więc te, które odpowiadają twoim kubkom smakowym. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z domową uprawą, to najlepiej przetestować różne nasiona do kiełkowania, zapoznać się z ich smakiem i właściwościami, a później kupować te ulubione. Najpopularniejsze kiełki to te słonecznika, soi, fasoli, dyni, rzeżuchy, rzodkiewki, soczewicy, lucerny, brokuła. Domowa kiełkownica pozwala też hodować kiełki zbóż np. jęczmienia czy pszenicy.
Metody uprawy nasion do kiełkowania
Metod uprawiania kiełków nie brakuje. Można je hodować w słoiku, na talerzu, w sicie czy w worku lnianym. Najwygodniejszym sposobem jest jednak kiełkownica. Jest ona specjalnym naczyniem, w którym nasiona mogą się bez przeszkód rozwijać. Plusem kiełkownicy jest również to, że pielęgnacja nasion w niej jest prostsza, a sam pojemnik estetycznie wygląda na kuchennym blacie czy parapecie. Ponadto pojemnik na kiełki pozwala na hodowlę kilku typów nasion na raz.
Jak hodować nasiona w kiełkownicy?
Przygotowanie nasion do kiełkowania do hodowli jest bardzo proste. Te zakupione w sklepie należy wyjąć z opakowania i opłukać pod bieżącą wodą. Następnie należy je namoczyć w letniej, przegotowanej wodzie przez ok.5-7 godzin (woda powinna zajmować ok. ¼ wys. naczynia, aby nasionka miały miejsce na pęcznienie). Najlepiej wsypać je do słoika lub innego odkrytego naczynia, aby nasiona do kiełkowania miały stały dostęp do tlenu. O ich napęcznieniu pora na kolejne płukanie i rozsypanie na powierzchni kiełkownicy. Pojemnik z kiełkami należy zalać chłodną wodą, a kiedy ta w całości spłynie do najniżej położonego zbiorniczka, należy ją wylać.
Pojemnik na kiełki najlepiej jest ustawić w półcieniu, nie należy go stawiać na parapecie w pełnym słońcu. Ważne jest też, aby kiełkownica znajdowała się w miejscu, gdzie jest w miarę stały dostęp do tlenu. Hodowla kiełków wymaga również codziennego podlewania nasion i odprowadzania wody. W przypadku kiełkownicy jest to proste, ponieważ nadmiar wody spływa na najniżej położoną tacę – płyn trzeba więc tylko wylać.
Zapewnienie odpowiednich warunków nasionom sprawia, że do spożycia będą one gotowe po ok. 3-5 dniach od zasiewu. Wyhodowane kiełki można wtedy zebrać, opłukać i wysuszyć, a następnie przechowywać w lodówce. Termin ich przydatności do jedzenia wynosi 7 dni. Po zakończonej uprawie pojemnik na kiełki powinno się zdezynfekować np. octem lub alkoholem.