Kilka faktów dlaczego dysk SSD będzie lepszym wyborem niż standardowy HDD

[REKLAMA]

Przeglądając półki sklepowe liderów rynku RTV i AGD coraz częściej, na dziale z komputerami i laptopami, znajdujemy w opisie produktu trzy tajemnicze litery – SSD.
Na wstępie rozwińmy skrót SSD: Solid State Drive, jak mówi nam nazwa dysk składa się z samych nieruchomych części, co jest główną różnicą do dysku HDD, który posiada w środku obrotowy talerz (dysk).

Do budowy dysków SSD użyto kości NAND, do których możliwy jest równoległy dostęp, co znacznie zwiększa prędkość zapisu i odczytu danych. Takie rozwiązanie zapewnia również nieporównywalnie większą wytrzymałość na różnego rodzaju wstrząsy czy wibracje, niż w przypadku dysków HDD.
Kolejnym atutem nowej technologii jest ich niemal bezgłośna praca, co zwiększa komfort korzystania z urządzenia, szczególnie wieczorami.
Posiadając sprzęt z najnowszym procesorem oraz dwucyfrową ilością pamięci RAM zdarzy nam się odczuć długi czas uruchamiania aplikacji, oraz wolne działanie systemu operacyjnego – powodem tego jest dysk HDD, który spowalnia naszą pracę z komputerem. Dzięki ogromnej prędkości dysków SSD komputer pracuję płynniej, a aplikacje oraz gry uruchamiane przez użytkownika włączają się niemal natychmiast.

Jednak pewnie zastanawiasz się skąd tak duża dysproporcja między pojemnością, a ceną dysków porównując dyski SSD z HDD. Odpowiedź jest prosta, dyski SSD nie służą do przechowywania danych, takich jak filmy, czy muzyka, lecz do instalowania systemu operacyjnego oraz najczęściej uruchamianych aplikacji, Stąd też popularne dyski SSD o pojemności 128GB, będą tworzyły idealne połączenie z dyskiem HDD o pojemności 1TB, do przechowywania danych. Komputery z takim zestawieniem można zakupić na stronie ale.pl za naprawdę nie duże pieniądze, a komfort pracy na takim sprzęcie jest niesamowity.
Teraz już na pewno wiesz dlaczego warto zainwestować w dysk SDD – ogromna prędkość zapisu i odczytu danych w połączeniu z bezawaryjnością oraz bezgłośną pracą to jest to czym dyski SSD podbiły rynek i pokochały jest miliony użytkowników komputerów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *