Lokata bankowa – czy to się jeszcze opłaca?

[REKLAMA]

Media co jakiś czas donoszą o najbardziej opłacalnych formach inwestowania oszczędności. Ostatnio lokaty bankowe nie cieszą się pozytywnymi reakcjami. Sami bankowcy potwierdzają, że ich oprocentowanie nie jest zbyt wysokie. Okazuje się jednak, że nadal to właśnie ta forma pomnażania pieniędzy cieszy się największym zainteresowaniem. Dowiedz się dlaczego?

Lokata w banku – podstawy

Lokata bankowa to nic innego jak oddanie w depozyt do banku określonej kwoty kapitału. W zamian za możliwość dowolnego dysponowania tymi środkami bank wynagradza swoim klientów oprocentowaniem. To właśnie generowane odsetki są czystym zyskiem.

Lokaty zakłada się w prosty sposób. Inwestor nie musi posiadać żadnej wiedzy. Jego obowiązkiem jest jedynie przekazanie oszczędności. Po zakończeniu umowy z bankiem może cieszyć się zwiększonymi środkami pieniężnymi.

Na co musi zwrócić uwagę inwestor?

Okazuje się, że nie tylko oprocentowanie lokaty jest kwestią priorytetową. Ważne są również ograniczenia, jakie będzie stawiał bank. Konieczność założenia konta, limit dotyczący maksymalnej wartości wkładu, obowiązek dodatkowego ubezpieczenia to tylko niektóre z wymogów, jakie może nałożyć instytucja.

Dla inwestora ważne jest również dysponowanie środkami w czasie trwania umowy. Niektóre banki umożliwiają takie operacje bez utraty zgromadzonych odsetek. Inne pozwalają dokładać do puli lokaty kolejne oszczędności, które również podlegać będą oprocentowaniu.

Liczy się bezpieczeństwo

Dla inwestora lokata bankowa jest nadal opłacalną formą pomnażania oszczędności. Głównie dlatego, że w przypadku tego produktu banku nie istnieje ryzyko inwestycyjne. Oznacza to, że w żadnym przypadku inwestor nie straci wniesionego kapitału. Jeśli zerwie warunki umowy, może utracić część albo całość nagromadzonych odsetek, ale wartość depozytu zostanie mu zwrócona w całości.

Opłacalna lokata – jak ją założyć?

Niektóre banki oferują korzystniejsze lokaty dla całkiem nowych klientów. Inne wynagradzają lepszym oprocentowaniem swoich stałych klientów. Jeszcze inne mogą proponować lepsze warunki tym, którzy zdecydują się założyć lokatę przez internet. Dodatkowe bonusy czekają na tych, którzy polecą produkty danej instytucji swoim znajomym.

Aby wybrać najlepszą lokatę, należy poznać aktualne rankingi. Takie publikowane są przynajmniej raz w miesiącu przez same banki. To dzięki takim zestawieniom możliwe jest porównanie wszystkich ofert i wybranie tej, która najlepiej odpowiada potrzebom, oczekiwaniom i możliwościom inwestora.

Zdanie ekspertów

Rzeczywiście na lokatach można obecnie zarobić nieco mniej, niż inwestując na przykład w bardziej agresywne formy, takie jak fundusze inwestycyjne. To jednak lokaty jako jedne z nielicznych instrumentów nie wiążą się z żadnym ryzykiem inwestycyjnym. Zarobek w ich przypadku chociaż mniejszy to zawsze jest pewny.

To lokaty są również idealnym instrumentem dla początkujących inwestorów, bo nie wymagają jakiegokolwiek zaangażowania ani wiedzy inwestora.

5 komentarzy

  1. Dla ludzi cierpliwych lokata to najlepsze wyjście. Zarobek jest dość mały, jednak liczy się przede wszystkim to, że lokata nie niesie za sobą żadnego ryzyka. To już powinno wszystkich przekonać co do słuszności jej zakładania. Pewny zysk, choć niewielki 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *