O kredyt pod kontrakt trudniej ale nadal można go dostać

[REKLAMA]

Jeszcze kilka lat temu bez problemu korzystałem z kredytu pod kontrakt na oświadczenie. Nikt nie sprawdzał moich dokumentów finansowych. Wystarczyło tylko okazać się rekomendacjami i uzyskać zgody na cesje od gminy. I w takiej procedurze mogłem uzyskać nawet 1 250 000,00  kredytu do 70% kontraktu netto. Kredyt pod kontrakt w Getin Banku był prosty i przede wszystkim tani. Z tego co pamiętam oprocentowanie tego kredytu wynosiło zaledwie 6,5% a prowizja za przyznaje była zaledwie 1% dodaje nasz rozmówca Pan Robert którego firma specjalizuje się w realizacji zleceń wykonywanych na rzecz gminy.

Rzeczywiście dla firm które realizowały kontrakty kredyt na realizację przetargu w Getin Banku był idealnym rozwiązaniem. Niestety Bank Getin przeszedł poważny kryzys między innymi przez słaby portfel kredytów gotówkowych oraz nieszczęsne franki, których Getin Bank miał praktycznie najwięcej jeżeli chodzi o portfel hipoteczny. Stracili także na kontraktach m.in. drogowych. Getin Bank kilka lat temu praktycznie wyszedł z kredytów firmowych zwalniając znaczną cześć pracowników, którzy zajmowali się obsługą klientów biznesowych i została tylko garstka osób która zajmują się obsługą klientów. Niby produkt jest nadal dostępny ale nie jest już tak łatwo jak kilka lat temu.

Na dzień dzisiejszy zostało kilka banków które przyjmą jako zabezpieczanie cesje z kontraktu ale nie jest to już tak prosta procedura jak ta która była stosowana w Getin Banku. Bank PKO BP posiada produkt z zabezpieczaniem na kontrakcie. Wymaga on następującego zabezpieczenia: weksel in blanco, przelew wierzytelności z kontraktu wraz z gwarancją bankową zabezpieczającą płatność z tytułu kontraktu albo przelew wierzytelności z akredytywy dokumentowej oraz klauzule potrącenia wierzytelności z rachunku kredytobiorcy. Maksymalna wysokość kredytu nie może przekraczać kwoty przeznaczonej na bieżące zobowiązania, wynikające z realizacji kontraktu i nie więcej niż 90% całkowitej kwoty tego kontraktu. Realizacja kontraktu nie powinna trwać dłużej niż 36 miesięcy.

Alior Bank może udzielić także kredytu gdzie zabezpieczanie stanowi cesja na kontrakcie. Kredyt taki może być udzielony nawet na 2 mln zł. Alior Bank jest nadal dość elastycznym bankiem i sprawy związanym z zabezpieczaniem ustalane są indywidualnie. Bank dopuszcza, że przyjmie do wyliczania zdolności przyszyły dochód z kontaktu.

Zapytaliśmy także właściciela strony kredytpodkontrakt.pl jak klienci radzą sobie z pozyskaniem środków na finansowaniem kontraktu. Klienci którzy realizują przetargi korzystają przede wszystkim z kredytów gdzie zabezpieczanie stanowi kontrakt w takich bankach jak na przykład Idea Bank oraz innych które przyjmują taką form zabezpieczenia kredytu. Jeżeli jednak podmiot nie chce wyrazić zgodę na cesje to już sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Podmiot taki musi skorzystać z np. kredytu niezabezpieczonego w rachunku albo faktoringu cichego. Jeżeli klient ma czas to może skorzystać z kredytu zabezpieczonego np. hipoteką która jest tanim źródłem finansowania bieżącej działalności.

One comment

  1. Kredyt pod kontrakt to idealne rozwiązanie ale tylko dla tych co współpracują z JST. W innym przypadku takie zabezpieczenie jest nic nie warte dla banku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *