Analiza ilościowa i jakościowa zdolności kredytowej

[REKLAMA]

Wielu myśli dziś o zaciągnięciu kredytu i pożyczki, co jest zrozumiałe. Jedni decydują się na kredyt tylko po to, aby urządzić komunię dziecka, inni chcą pojechać na wymarzone wczasy, a kolejni potrzebują kredytu, aby w końcu zamieszkać w swoim własnym mieszkaniu czy nowo pobudowanym domu. Potrzeby są różne, tak samo bogata jest oferta kredytów bankowych i pozabankowych. Niezależnie od tego, czy to bank, czy parabank, nie są to instytucje dobroczynne i charytatywne, ale nastawione na zysk. Dlatego na pewno przed pozytywną decyzją o udzieleniu kredytu sprawdzą oni zdolność kredytobiorcy. Przed złożeniem wniosku zrobić może to sam kredytobiorca. Jak w związku z tym sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

W pierwszej kolejności należy odnieść się do samej zdolności kredytowej, która dla wielu jest jasna, dla innych natomiast dość zawiła. Tak więc zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwość spłaty rat zaciągniętego kredytu w wyznaczonych terminach. Bank poddaje klienta dokładnej analizie i tylko wówczas może określić, czy będzie on w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie finansowe, czy może mieć z tym problem.

Analiza zdolności kredytowej odbywa się na płaszczyźnie wielu czynników, a samą analizę dzieli się na ilościową oraz jakościową.

Pierwsza tyczy się finansów kredytobiorcy i tego, jakim dysponuje on budżetem miesięcznym. Pod uwagę brane są tutaj dochody kredytobiorcy, ale również rodzaj samej umowy. Ważne są też miesięczne koszty utrzymania, jak i wszelkie kredyty czy inne zobowiązania, które obecnie obciążają budżet kredytobiorcy. W skrócie bank porównuje tutaj dochody i wydatki kredytobiorcy, po czym określa, czy zostaje mu jakaś miesięczna nadwyżka, za którą będzie on mógł spłacać kredyt.

Inaczej wygląda to w przypadku analizy ilościowej. Wówczas pod uwagę brane są czynniki personalne, a w zasadzie dane, które mają istotny wpływ na skłonność kredytową do spłaty kredytu. Dla banku liczy się wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko itd.

W tym miejscu nie można pominąć dotychczasowej historii kredytowej, a więc wcześniejszych zobowiązań zaciąganych przez danego klienta starającego się o kredyt. Jeżeli ma on zadłużenie lub długo ociągał się z płaceniem rat, niemal na pewno nie dostanie kredytu w banku, a jedynie w pozabankowej instytucji finansowej, gdzie wyższe są jednak odsetki. Dlatego przed złożeniem wniosku klient sam musi zbadać swoją zdolność, co nie jest szczególnie trudne.

Raporty z BIK i SMART SKANER

Pomogą między innymi raporty z Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli ktoś chce jednak poznać mechanizmy, jakimi kierują się banki przy udzielaniu kredytów, powinien pójść krok dalej i skorzystać z narzędzia SMART SKANER. To innowacyjny produkt, który mówi wszystko o zdolności, ale nie tylko. Co więcej, daje on nawet wskazówki dla kredytobiorcy, co ten ma zrobić, aby poprawić swoją zdolność lub uzyskać kredyt na atrakcyjniejszych warunkach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *