Duszący kaszel – przyczyny, objawy, sposób leczenia

[REKLAMA]

Duszący kaszel jest przypadłością, która może wystąpić u każdego niezależnie od wieku. Przyczyn jego pojawienia się może być bardzo wiele i w zależności od nich podejmowane są różne sposoby przeciwdziałania mu. Co należy zrobić w przypadku duszącego kaszlu oraz jakie są jego przyczyny, rodzaje i leczenie?

Duszący kaszel – rodzaje

Określenie przyczyny kaszlu jest o wiele łatwiejsze, gdy zdiagnozowany został jego rodzaj. Podstawowa klasyfikacja bazuje na długości trwania tej przykrej dolegliwości. Wyróżnia się kaszel ostry, podostry i przewlekły. Pierwszy z nich to ten, który trwa nie dłużej niż 3 tygodnie, a jego przyczyną jest przeziębienie, zapalenie płuc lub stwierdzona została przewlekła obturacyjna choroba płuc. Kaszel podostry to ten, którego czas trwania mieści się mniej więcej w zakresie od trzech do ośmiu tygodni, a ostatni z nich (kaszel przewlekły) trwa dłużej niż 8 tygodni.

Duszący kaszel – przyczyny

Przyczyn duszącego kaszlu jest wiele. Najczęstszą z nich jest przeziębienie i zapalenie dolnych i górnych dróg oddechowych. Jednak to nie jest jedyny powód. Duszący kaszel bardzo często występuje u osób palących papierosy – taki rodzaj kaszlu nazywany jest kaszlem palacza. Pomimo, iż wiele osób lekceważy ten typ kaszlu, także on może przyczynić się do poważniejszych skutków zdrowotnych. W sytuacji jego wystąpienia warto udać się do lekarza.

Występują również inne choroby układu oddechowego objawiających się duszącym kaszlem. Jedną z nich jest zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Głównym objawem tej przypadłości jest uczucie spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła i bardzo częste odkrztuszanie. Najczęściej związana jest ona z alergiami, ale może pojawiać się również podczas trwania innych chorób układu oddechowego.

Inną bardzo częstą przyczyną duszącego kaszlu jest astma oskrzelowa. Zwłaszcza nieprzyjemny dla pacjentów jest suchy i duszący kaszel pojawiający się najczęściej w nocy. Główną przyczyną astmy oskrzelowej jest specyficzna budowa dróg oddechowych (ich zwężenie powodujące trudności z przepływem powietrza).

Wystąpienie duszącego kaszlu może być również spowodowane przez niektóre leki, np. inhibitory konwertazy angiotensyny. Świetnie sprawdzają się podczas leczenia chorób i dolegliwości kardiologicznych, m.in. takich jak nadciśnienie tętnicze. Jednak mogą one wywołać pewne skutki uboczne jak na przykład nieprzyjemne uczucie swędzenia w gardle czy duszący kaszel.

Duszący kaszel – leczenie

Leczenie duszącego kaszlu najczęściej odbywa się za pomocą różnych leków.  Niektóre z nich są dostępne w aptekach bez recepty, inne zaś muszą zostać przypisane przez lekarza. Niezależnie od leku, warto skonsultować jego zastosowanie z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku przeziębienia najczęściej zalecane jest stosowanie tabletek przeciwkaszlowych lub specjalnych syropów redukujących objawy kaszlu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *