Pracuj i poznawaj USA – formalności przed wyjazdem

[REKLAMA]

Jeśli jesteś młodym człowiekiem, z pewnością marzysz o podróżach i poznawaniu świata nie koniecznie zza szyby turystycznego autokaru. To marzenie możesz szybko zrealizować, podejmując wakacyjną pracę w Stanach Zjednoczonych. Program Work and Travel skierowany jest do młodych ludzi, którzy pracują na obozach i koloniach dla młodzieży w USA, a za zarobione pieniądze podróżują i zwiedzają ten niezwykły kraj.

Work and Travel  umożliwia wymianę kulturalną młodzieży z całego świata. Każdy uczestnik, przyjeżdżając do USA w ramach tego programu, pozostaje pod opieką organizatora wyjazdu, ma zagwarantowaną pracę jako opiekun młodzieży lub pracownik obozu letniego, otrzymuje kieszonkowe oraz bezpłatne wyżywienie i noclegi. Po zakończonym okresie pracy może zwiedzać USA, podróżując najczęściej w międzynarodowym towarzystwie kolegów i koleżanek, z którymi pracował wcześniej.

Czy to rzeczywiście pomysł dla Ciebie?

Z programu Work and Travel korzystają osoby, które skłoniły do tego różne powody. Jedni są wielbicielami podróży, a ta forma wyjazdu jest wyjątkowo atrakcyjna. Na swój pobyt w Ameryce można zarobić, więc zwiedzanie USA jest dostępne dla każdego.

Inni chcą nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, a te gdy powstają w czasie wspólnej pracy i podróży są zwykle wyjątkowo trwałe i często pozostają na całe życie.

Jest też spora grupa osób, która ciągle szuka swojego sposobu na życie. Młodzi ludzie często potrzebują czasu, aby w ich głowie zapanował porządek, aby potrafili określić to, na czym zależy im w życiu.

Wyjazd do pracy na inny kontynent, pozwala im spojrzeć na świat z innej perspektywy. Wówczas potrafią oni dostrzec możliwości i pomysły, które podsuwa im życie, a których nie potrafili zidentyfikować wcześniej.

Jest jeszcze kolejna grupa ludzi – ci, którzy chcą po prostu przeżyć przygodę swojego życia. I tak rzeczywiście często bywa. Ten niesamowity wyjazd dostarcza tylu wrażeń, że przez wiele, wiele lat pozostają one w pamięci.

Jakie formalności czekają Cię przed wyjazdem?

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz wziąć udział w programie Work and Travel, to czeka Cię kilka spraw, które musisz załatwić. Poza zwykłymi formalnościami związanymi ze zgłoszeniem chęci wyjazdu w ramach Work and Travel, musisz mieć referencje, świadczące o Twoim doświadczeniu w opiece nad dziećmi lub młodzieżą.

Jeśli nie pracowałeś wcześniej w podobnym charakterze, warto znaleźć możliwość choćby czasowego zatrudnienia w Polsce, aby takie doświadczenie zdobyć i móc je udokumentować.Oczywiście niezbędne jest posiadanie ważnego paszportu.

Po otrzymaniu potwierdzenia o zatrudnieniu w USA, trzeba postarać się o wizę J-1, ale biorąc udział w programie Work and Travel, uzyskanie tego rodzaju wizy jest formalnością. Wiza J-1 jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla uczestników programów międzynarodowych wymian młodzieży i studentów.

Udzielana jest tylko i wyłącznie na wniosek organizacji sponsorujących, zatwierdzonych przez USA. Posiadając wizę J-1, można pracować, studiować lub brać udział w praktykach czy badaniach naukowych. Udział w programie Work and Travel spełnia te wszystkie warunki, a otrzymanie wizy umożliwia podjęcie legalnej pracy w ramach tego programu w okresie od 25 maja do 25 września danego roku.

Na jej podstawie można przebywać w Stanach przez  5 miesięcy, dzięki czemu po zakończeniu pracy każdy ma czas na swobodne podróżowanie i zwiedzanie USA. Nieodłącznym dokumentem, bez którego wiza traci ważność, jest formularz DS.-2019, który potwierdza prawo do legalnej pracy w ramach programu Work and Travel. Musisz też wiedzieć, że tego rodzaju wizy nie można przedłużać.

Potem już tylko wylot

Uczestnicy programu zwykle nie mają żadnych trudności z uzyskaniem wizy, a po jej otrzymaniu, pozostaje im tylko podróż. Jeśli chcesz poznać dokładnie, jakie możliwości daje Ci program Work and Travel, poszukaj informacji w Internecie, chociażby na stronie www.campamerica.pl. Wyjazd do USA może okazać się największą przygodą w Twoim życiu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *