Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

[REKLAMA]

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać żeglarzem. Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć w jednym zdaniu. Na pewno jednak będziemy potrzebowali odpowiednich kwalifikacji oraz dokumentów, które je potwierdzają. Jednym z ważniejszych dokumentów jest książeczka żeglarska. Warto byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób się ją wyrabia.

Czym właściwie jest książeczka żeglarska?

Jak już wspomniano na wstępie, książeczka żeglarska stanowi bardzo ważny dokument. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie książeczka żeglarska jest. Tymczasem okazuje się, że jest to dokument dla marynarzy. Co ważne, jest to jeden z najważniejszych dokumentów, które każdy marynarz powinien posiadać.

Okazuje się jednak, że posiadanie takiej książeczki obowiązkowe nie jest. W praktyce jednak taka książeczka bardzo wiele ułatwia. Dzięki niej możemy bowiem przekraczać granice wód terytorialnych wielu krajów na świecie. Bez książeczki może być to wyjątkowo utrudnione. Ponadto, taka książeczka będzie potwierdzała naszą tożsamość.

Znajdą się w niej również wszelkie informacje dotyczące zebranego przez nas doświadczenia żeglarskiego. Dla zdecydowanej większości osób jest to doskonałe rozwiązanie. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób pozyskamy taką książeczkę. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się nam wydawać.

Od czego należy zacząć wyrabianie książeczki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, od czego należy rozpocząć wyrabianie książeczki żeglarskiej. Okazuje się, że na to pytanie można udzielić dość prostej odpowiedzi. Najważniejsze jest odbycie szkolenia z bezpieczeństwa. Zakres takiego szkolenia jest dosyć szeroki i warto byłoby zdawać sobie z tego świadomość.

Konieczne staje się również opanowanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeżeli uda nam się ukończyć szkolenie pozytywnie, otrzymamy dokument poświadczający to. Jego posiadanie jest dowodem na to, że braliśmy udział w szkoleniu z bezpieczeństwa zakończonym sukcesem. Następnie należy przystąpić do złożenia wniosku.

Co później?

Po ukończeniu szkolenia z bezpieczeństwa należy złożyć wniosek, co zaznaczono powyżej. Konieczne będzie osobiste złożenie wniosku w Urzędzie Morskim. Konieczne jest dołączenie do niego świadectw z kursów, które odbyliśmy. Powinniśmy również dołączyć do wniosku zdjęcie, które powinno wyglądać dokładnie tak samo, jak zdjęcie paszportowe.

Należy także wypełnić odpowiedni, wskazany przez urzędnika formularz. Konieczne może być okazanie dowodu potwierdzającego naszą tożsamość, którym jest najczęściej dowód osobisty lub paszport.

Wiele osób zastanawia się nad tym, co należy robić w przypadku zgubienia książeczki żeglarskiej. Na szczęście można wówczas ubiegać się o duplikat. Trzeba jednak pamiętać o wypełnieniu odpowiednich wniosków oraz oczywiście o zgłoszeniu tego, że dotychczasowa książeczka uległa zniszczeniu bądź zagubieniu.

Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *