Dotacje na otwarcie swojej firmy ? Czy dla każdego?

[REKLAMA]

Otwarcie własnej firmy to marzenie wielu osób. Najczęściej ta myśl pojawia się gdy pracujemy na etacie i w pewnym momencie mamy dość pracy dla innej osoby. Pojawia się pomysł, że chcielibyśmy zarabiać na własny rachunek i realizować swoje cele i marzenia. Niejednokrotnie chcemy po prostu zmienić Naszą pasję na pracę. Jak to zrobić? Możesz skorzystać z dotacji!

Z jakich dotacji mogę skorzystać?

Przy zakładaniu ważnej firmy nie liczy się tylko pomysł, ale także pieniądze. To dzięki nim możemy zainwestować w niezbędny sprzęt czy oprogramowanie. Niestety zazwyczaj są to wysokie kwoty, które nie każdy posiada. Tutaj na pomoc przychodzą Nam dotacje na otwarcie własnej działalności! Jednym z miejsc, gdzie można otrzymać dotację jest Powiatowy Urząd Pracy. Jest to forma bezzwrotna, skąd możemy uzyskać nawet 25 000 zł (kwota może różnić się w każdym z regionów Polski). Ta forma jest obarczona wieloma formalnościami. Przede wszystkim jest to dotacja skierowana do osób bezrobotnych, więc osoby, które są na etacie nie mogą z niej korzystać, do momentu aż nie zwolnią się z dotychczasowego stanowisko. Większość dotacji nie wymaga wkładu własnego, chociaż Nasza kandydatura wygląda lepiej gdy taki posiadamy. To co jest istotne, to fakt, że z dotacji z Urzędu Pracy można skorzystać tylko przy otwarciu jednoosobowej działalności gospodarczej. Aby zapoznać się z wymogami formalnymi, sprawdź regulamin Urzędu Pracy, który znajduje się w Twoim mieście. Jednym z największych utrudnień, jeśli chodzi o dotację z Urzędu Pracy, może być zabezpieczenie przez poręczycieli. W tym celu należy znaleźć dwie osoby, które poręczą za Ciebie. Jest to wymagane, ponieważ jeśli Twoja firma opadnie przed końcem 12 miesięcy, należy oddać całą kwotę, którą się pobrało.

Największą, bezzwrotną kwotę jaką można otrzymać na założenie własnej działalności jest obecnie 100 000 zł z tak zwanego LGD. Tutaj jednak pojawiają się dość znaczące warunki uczestnictwa. Otóż o takie środki mogą się starać tylko osoby z obszarów wiejskich. Dodatkowo program ten skierowany jest tylko do rolników oraz członków rodziny. Oprócz tych kryteriów istotne jest to, że wnioskodawca musi być ubezpieczony w KRUS. Kolejnym warunkiem jest to, że gospodarstwo rolne, które posiada rolnik, nie może być większe niż 15 000 euro. Dodatkowo działalność, którą chcemy otworzyć, musi mieścić się na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej. Osoba, która spełnia te kryteria może uzyskać maksymalnie 100 000 zł bezzwrotnej dotacji na swój biznes. Pieniądze, które otrzyma może przeznaczyć na rozpoczęcie działalność w takiej branży jak gastronomia, sprzedaż czy transport. W ramach programu może także zakupić niezbędny sprzęt czy też oprogramowanie komputerowe. Dodatkowo ten program pozwala na wyremontowanie a nawet wybudowanie lokalu, a także kupienie niezbędnych maszyn. Największe szanse na otrzymanie dotacji mają wnioski o charakterze innowacyjnym, będą realizowane przez osoby, które zamieszkują powiaty o największym poziomie bezrobocia, a także mają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia działalności.

Pisząc o dotacjach nie można zapomnieć o wsparciu pomostowym, czyli jednej z bezzwrotnych form pomocy, której celem jest pokrycie obowiązkowych opłat w firmie. Mamy tu na myśli składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i bieżące wydatki, które są konieczne dla funkcjonowania firmy. Wsparcie to może być wydłużone do maksymalnie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wniosek o wsparcie pomostowe składa się dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Formalności niezbędne podczas zakładania firmy

Większość formalności związanych z założeniem własnej działalności opiera się o formularz CEIDG-1. W nim przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełnienia wszystkich danych:

  • Dane firmy
  • Dane osobowe
  • Wybrana forma opodatkowania

Złożenie formularza CEIDG-1 w urzędzie, oznacza zarejestrowanie własnej firmy. W tym momencie pozostaje tylko wypełnienie formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS. We właściwym Urzędzie Skarbowym zarejestrujemy się jako podatnik podatku VAT – aby móc to zrobić, należy wypełnić i złożyć wniosek VAT-R. Jeśli chodzi o ZUS, to w momencie gdy złożyliśmy druk CEIDG, możemy wraz z nim złożyć ZUS ZUA lub ZZA – wtedy nie trzeba dopełniać formalności bezpośrednio w ZUS. Jeśli jednak przy składaniu formularza CEIDG nie złożyliśmy druku zgłoszeniowego do ZUS, to należy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia założenia firmy.

Proste kroki do sukcesu

Jak widzisz to wszystko nie jest takie trudne, a przede wszystkim jest na wyciągnięcie Twojej ręki! Jeśli przeraża Cię dokumentacja związana z zakładaniem firmy i pozyskiwaniem dotacji, możesz skorzystać z usług firmy, która wszystko zrobi za Ciebie. Jeśli jednak czujesz, że jesteś na siłach, ale potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z kursu online www.badzsobieszefem.pl –  gdzie krok po kroku pokazuje Ci, jak zdobyć dotację!

www.badzsobieszefem.pl

https://www.facebook.com/dotacjedlapolski/

https://www.facebook.com/groups/1823033171052614/

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *