Choroba wrzodowa jest potocznie nazywana wrzodami żołądka, które atakują żołądek oraz dwunastnice. Głównym objawem ich wystąpienia są silne bóle nadbrzusza. Jednak bardzo często przypadłość ta nie daje żadnych oznak lub są one niecharakterystyczne. Czym są wrzody oraz skąd się one biorą?
Czym są wrzody?
Wrzody trawienne są niewielkimi ubytkami występującymi w śluzówce dwunastnicy i żołądka, wraz z którymi pojawia się zapalny naciek i martwica. Najczęściej znajdują się w żołądku oraz opuszce dwunastnicy, ponadto niekiedy występują w dolnej części przełyku lub w pętli dwunastnicy. Posiadają powierzchnię od kilku do kilkunastu milimetrów oraz tworzą powierzchowne uszkodzenia. Są sytuacje, gdy przyczyniają się do perforacji, a dokładniej do uszkodzenia wszystkich warstw błony śluzowej dwunastnicy lub żołądka.
Choroba wrzodowa jest zaliczana do grupy najczęściej diagnozowanych schorzeń układu pokarmowego. Według statystyk obejmuje ona 5-10% osób dorosłych. Mężczyźni ponad dwukrotnie częściej mają problemy związane ze wrzodami dwunastnicy, a w przypadku wrzodów żołądka nie ma takiego zróżnicowania między dwoma płciami.
Wrzody – przyczyny powstania
Przyczyn pojawienia się wrzodów żołądka i dwunastnicy jest wiele, jednak najczęstszą z nich jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Szacuje się, iż bakteria ta jest winowajcą nawet 70% wrzodów żołądka i 75-90% wrzodów dwunastnicy. Niemniej nie u każdego pacjenta diagnozuje się obecność wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Choroba wrzodowa może powstać w wyniku przewlekłego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli preparatów przeciwbólowych na bazie ketoprofenu, ibuprofenu, diklofenaku, naproksenu czy kwasu acetylosalicylowego (aspiryny).
Do innych przyczyn pojawienia się wrzodów zaliczane jest palenie papierosów, które skutkuje większą zapadalnością na tę dolegliwość, a także przyczynia się do częstszych nawrotów choroby i utrudnia leczenie. Wpływ mogą mieć także:
- silny i przewlekły stres,
- spożywanie alkoholu,
- łączenie leków z grupy NLPZ z glikokortykosteroidami,
- dieta obfitująca w ostre przyprawy,
- zespół Zollingera-Ellisona,
- czynniki genetyczne.
Wrzody – objawy
Choroba wrzodowa jest wywołana kilkoma zaburzeniami równowagi pomiędzy czynnikami, których zadaniem jest ochrona śluzówki żołądka i dwunastnicy oraz czynnikami, które tę błonę śluzową drażnią. W zdecydowanej większości przypadków występują takie dolegliwości, jak:
- piekący ból i dyskomfort w nadbrzuszu, mający miejsce zazwyczaj na czczo lub około 1-3 godzin po posiłku. Ustępuje on po spożyciu pokarmu lub w wyniku przyjęcia preparatów zobojętniających kwas solny w żołądku,
- nudności i wymioty,
- zgaga,
- nawracająca czkawka,
- kwaśne odbijanie się,
- uczucie pełności w nadbrzuszu,
- uczucie palenia lub gniecenia w żołądku,
- nieprzyjemny, gorzki lub kwaśny posmak w ustach.