Kiedy podejmujesz ważne decyzje, pewnie zastanawiasz się, jakie będą ich skutki. Zazwyczaj trudno nam dokładnie przewidzieć co wydarzy się w przyszłości, ale na większość spraw mamy istotny wpływ i swoimi wyborami możemy kształtować naszą rzeczywistość. Nie ulega wątpliwości, że bardzo istotną decyzją jest zakup mieszkania lub domu, w którym będziemy mieszkać.
Zakup mieszkania – co trzeba wiedzieć
Nieruchomość to nie tylko istotna potrzeba, ale również aktywa, która z czasem może zyskiwać na wartości, dlatego, jeżeli rozważasz zakup mieszkania, z pewnością bierzesz pod uwagę wiele istotnych czynników. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, warto doradzić się osób bardziej doświadczonych. Szukając mieszkania, bierzemy pod uwagę jego lokalizację. Położenie nieruchomości najbardziej wpływa na jej wartość, dlatego dobrze się zastanów czy chcesz wybrać mieszkanie w bloku w centrum miasta, czy przestronny dom na przedmieściach.
Trzeba przyznać, że zazwyczaj sugerujemy się standardem konkretnej nieruchomości. Jeżeli będziemy musieli sporo pieniędzy przeznaczyć na remont, zazwyczaj nie jesteśmy zbyt skłonni do zakupu, chyba że cena sprzedaży jest bardzo niska.
Bezpieczna transakcja
Istotne znaczenie odgrywa również stan prawny mieszkania, dobrze jest zapoznać się ze wpisami do ksiąg wieczystych. Jeżeli mieszkanie ma ustanowioną hipotekę przez bank, nieco inaczej będą wyglądały zapisy w akcie notarialnym. Jeżeli nie mamy pewności czy podejmujemy bezpieczną dla siebie decyzję, warto doradzić się notariusza, który podpowie nam gdzie się udać i co sprawdzić, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie z przejrzystą sytuacją prawną.
Kupując mieszkanie, warto mieć oczy szeroko otwarte i dopytać o wszystko, co dla nas niejasne. Sprzedający bardzo chce sprzedać mieszkanie i zależy mu na uzyskaniu możliwie jak najwyższej ceny. Dobre lokalizacje zazwyczaj trzymają wartość, dlatego, jeśli widzimy podejrzanie niską cenę, trzeba zachować czujność. Może być to faktycznie okazja, ale lepiej upewnić się co do wszystkich szczegółów.
Kupowanie za gotówkę czy na kredyt
Przy spisywaniu aktu notarialnego, notariusz upewni się, czy kupujący zna stan techniczny i prawny lokalu. Jest to czas, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę, masz wielki atut dotyczący negocjacji ceny. Osoby zdecydowane gotowe zapłacić gotówką są dla sprzedającego dobrym klientem. Wiele transakcji wciąż odbywa się jeszcze ze wsparciem kredytu bankowego. Ma to swoje zalety, bowiem bank zawsze sprawdza daną nieruchomość. Wysyła rzeczoznawcę, który wykona zdjęcia. Ustanowiona hipoteka jest dla banku zabezpieczeniem udzielonego kredytu.
Po podpisaniu aktu notariusz pobierze odpowiednią opłatę, w niektórych kancelariach możliwe jest zapłacenie przelewem. Oprócz taksy notarialnej trzeba również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości nieruchomości.
Posiadanie aktu własności umożliwia nam załatwienie pozostałych formalności związanych z użytkowaniem mieszkania – na przykład podpisaniem umowy z dostawcą gazu czy prądu.
Informacje zaczerpnięte z notariuszgdynia.pl |