Jak nauczyć się ewolucji i trików narciarskich.

[REKLAMA]

Marzy Ci się wykonywanie różnego rodzaju ewolucji na nartach? Nauka trików jest bardzo wymagająca, przy sumiennych treningach można jednak osiągnąć doskonałe rezultaty. Dowiedz się, od czego zacząć i o czym nie możesz zapomnieć!

Kiedy rozpocząć naukę ewolucji narciarskich?

Na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie każdy moment jest dobry na to, aby rozpocząć swoją przygodę z trikami podczas jazdy na nartach, nie wszyscy powinni również tego w ogóle próbować. Dla kogo zatem taki styl jazdy, swoistych popisów na nartach, jest przeznaczony? Na pewno wyłącznie dla doświadczonych narciarzy. Zanim podejmiesz próby wykonywania różnego rodzaju ewolucji narciarskich, jak np. skoki przez przeszkody czy ślizgi, najpierw powinieneś doskonale opanować sztukę jazdy na nartach.

I nie chodzi jedynie o dopracowanie podstawowych manewrów, takich jak skręty czy hamowanie. Potrzeba doświadczenia oraz czucia nart, by podczas wykonywania trików narciarskich móc odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach. Na stoku bezpieczeństwo to podstawa i nigdy nie można o tym zapominać. A ewolucje narciarskie to bez wątpienia wyższy stopień wtajemniczenia.

Trening to podstawa

Sposobów na naukę ewolucji podczas jazdy na nartach jest co najmniej kilka, choć trzeba przyznać, że nie są zbyt proste. Najwięcej osób z reguły decyduje się na samodzielne próby – przy wielu stokach znajdują się tory z kilkoma przeszkodami, gdzie można spróbować swoich sił z trikami. Czasem trudno bowiem o trenera ewolucji narciarskich, choć oczywiście jest to możliwe i faktycznie to najbezpieczniejsza droga do nabycia tego rodzaju umiejętności. Mimo że wiąże się to z niemałymi kosztami, w ten sposób poznasz całą teorię, a także przećwiczysz poszczególne techniki oraz ewolucje pod okiem eksperta. Pamiętaj, że nic nie przychodzi od razu i opanowanie nawet podstawowych trików zwykle zajmuje sporo czasu. Nie sztuką jest bowiem robienie ewolucji jakkolwiek – ważne, aby tego rodzaju jazda była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i osób znajdujących się w pobliżu.

Dobrą pomocą jest też korzystanie z materiałów znalezionych w sieci. Nie brakuje tam filmów i rozmaitych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby poprawiać swoje umiejętności. Podglądanie lepszych od siebie i ich rozważne naśladowanie to sposób, który często wykorzystują sportowcy i amatorzy, aby doskonalić swoją technikę w różnorodnych dyscyplinach. I oczywiście powtarzalność. Nauka nowych wzorców ruchowych zawsze przychodzi poprzez ich stałe powtarzanie, dzięki czemu stają się naturalne, a Ty z łatwością odtworzysz je za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.  Wiele stacji narciarskich oferuje specjalnie przygotowane  miejsca –  Snow  Parki, w których można doskonalić różne triki narciarskie.

Nie zapomnij o sprzęcie!

Ewolucje narciarskie i triki często wiążą się nie tylko z wyższym ryzykiem kontuzji czy urazu, ale również większym obciążeniem sprzętu, co z kolei może powodować jego szybsze zużycie. I właśnie z tych powodów osoby planujące wykonywanie sztuczek na nartach powinny szczególną uwagę przywiązywać do posiadanych akcesoriów. Buty narciarskie czy narty muszą być optymalnie dopasowane, aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa oraz panowania podczas jazdy i wykonywania trików. Producenci  nart i butów narciarskich w swoich kolekcjach oferują specjalne modele nart i butów przeznaczonych  do jazdy umożliwiającej robienie trików  narciarskich.

Najistotniejsze są buty narciarskie, gdyż właściwa jazda na nartach odbywa się właśnie w nich. Warto korzystać z nowoczesnych technologii, jak np. PERFECT FIR i FORM FIT, dzięki którym możliwe staje się termoplastyczne dopasowanie obuwia do stopy. W ten sposób zwiększysz nie tylko swój komfort na nartach, ale też łatwiej będziesz mógł wykonywać ewolucje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *